Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak usunąć wgniecenie w samochodzie metodą PDR?

2023-04-07
Jak usunąć wgniecenie w samochodzie metodą PDR?

Wgniecenie karoserii samochodu często wywołuje negatywne emocje u jego właściciela. Bez względu na to, czy powstało ono w wyniku drobnej stłuczki, gradobicia czy aktu wandalizmu, wgniecenie nie tylko psuje estetykę pojazdu, ale również wpływa na jego wartość rynkową. Nie chcesz przeznaczać na wyciągnięcie wgniecenia mnóstwa pieniędzy? Na szczęście istnieje skuteczne i bezpieczne rozwiązanie - wyciąganie wgnieceń metodą PDR. W tym artykule dowiesz się, czym jest metoda PDR, jak stosować ją do wyciągania i wypychania wgnieceń oraz kiedy i dlaczego warto usuwać wgniecenia samodzielnie.

Na czym polega metoda PDR i kiedy się ją stosuje?

PDR, czyli Paintless Dent Removal, to bezinwazyjne usuwanie wgnieceń z karoserii samochodu metodami wypychania i wyciągania, przy którym zbędne będzie lakierowanie elementu czy szpachlowanie. Stosuje się ją przede wszystkim w przypadku niewielkich wgięć.

Usunięcie wgniecenia metodą wyciągania

Usuwanie wgnieceń techniką wyciągania jest łatwiejsze i szybsze niż likwidacja wgniecenia metodą wypychania. Stosuje się tu również określenie metody klejowego usuwania wgnieceń. 

Do wyciągania wgniecenia metodą bezinwazyjną przeznaczone są profesjonalne narzędzia PDR dostępne w naszym sklepie, tj.: puller, mostek czy młotek bezwładnościowy. Z ich pomocą możesz sprawnie usunąć niewielkie wgniecenie w karoserii. Narzędzie najlepiej dobrać pod kątem rozmiaru oraz miejsca wgniecenia. Do ich użycia potrzebny będzie również specjalistyczny klej na gorąco oraz plastikowe grzybki, których kształt i rozmiar należy dobrać do własnych potrzeb.
Aby jak najlepiej zoptymalizować naprawę i uzyskać najlepsze efekty warto zaopatrzyć się również w narzędzia takie jak: tablica liniowa lub lampa cieniowa, pobijaki oraz młotek blacharski i korzystać z nich w czasie wyciągania wgnieceń. Umożliwią naprawę uszkodzeń osiągając jednocześnie maksymalną kontrolę nad efektami końcowymi pracy.

Puller - idealne narzędzie do naprawy małych wgnieceń

 

Młotek bezwładnościowy - umożliwia naprawę metodą pdr średnich wgięć

Usuwanie wgnieceń metodą wypychania

Drugą metodą usuwania wgnieceń w karoserii jest wypychanie ich od środka za pomocą lanc poprzez masowanie blachy. Technika ta jest bardziej czasochłonna, ale dokładniejsza i pozwala na usunięcie wgłębień w trudno dostępnych elementach karoserii.
Lance posiadają różne końcówki oraz rozmiary, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do własnych potrzeb. Tak jak w przypadku wyciągania wgnieceń, tak w metodzie masowania blachy również bardzo pomocne będą tablica liniowa lub lampa cieniowa po to, aby móc zachować pełną kontrolę nad stopniem wyprostowania wgniecenia.
Technika ta nazywana jest również usuwaniem wgniecenia metodą bezinwazyjną i bezklejową.

Lance - umożliwiają usuwanie uszkodzeń karoserii od wewnątrz

Dlaczego warto samodzielnie usunąć wgniecenie w swoim samochodzie?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy na pytanie: Kiedy samemu można zabierać się za usunięcie wgniecenia?

Samodzielna naprawa wgnieceń sprawdza się, gdy auto ma średnie lub małe wgniecenie, bez uszkodzeń w powłoce lakierniczej. Naprawa metodą bezinwazyjną, czyli PDR jest wtedy dobrym rozwiązaniem. Dostępne narzędzia są dużo tańsze od potencjalnych kosztów naprawy w warsztacie i posłużą na długie lata. Jeżeli jednak mowa o większych uszkodzeniach i uszkodzonym lakierze lepiej poszukać profesjonalnego warsztatu, który oferuje usługi usuwania wgnieceń. W takich przypadkach usuwanie wgnieceń wymaga większego sprzętu i umiejętności.

Ile kosztuje naprawa wgniecenia samodzielnie, a ile w warsztacie?

W sytuacji kiedy do naprawy mamy wgniecenia po gradobiciu koszt usunięcia wgnieceń przez osoby się tym zajmujące wynieść może od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór zestawów, tak aby wybrać ten najbardziej dopasowany do swoich potrzeb. Ceny zestawów, w których znajdują się podstawowe narzędzia zaczynają się od niecałych 200 zł, a jeżeli chciałbyś od razu w pełni wyposażyć swój garaż lub warsztat dostępne są również rozbudowane zestawy narzędzi, których zakup jest najbardziej opłacalny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących majsterkować, chcących zaoszczędzić lub szukających sposobu na dodatkowy zarobek.

Zestawy narzędzi PDR z lancami

Czy usuwanie wgnieceń metodą PDR jest łatwe?

Skuteczna naprawa wgnieceń techniką PDR jest nieskomplikowana i pozwala na likwidację uszkodzeń karoserii przywracając jej oryginalny wygląd. Jest to dobry sposób dla osób, które chcą uniknąć kosztownego lakierowania czy szpachlowania.
Jak już przedstawiliśmy powyżej, metod wyciągania wgnieceń jest kilka i różnią się one od siebie czasochłonnością oraz stopniem trudności. Decydując się na naprawę metodą wyciągania za pomocą np. pullera zyskasz szybką i łatwą pracę, natomiast planując usunąć małe wgniecenie techniką wypychania zyskasz najbardziej perfekcyjne efekty kosztem czasu i wymaganej dokładności.

Podsumowując, metoda PDR jest skuteczną i bezpieczną metodą, aby usunąć wgniecenie karoserii samochodowej. Świetnie sprawdza się w wyciąganiu wgnieceń powstałych w wyniku niewielkiej stłuczki, gradobicia czy aktu wandalizmu. Nie musisz martwić się o uszkodzenie lakieru. Zachęcamy do samodzielnego wyciągania wgnieceń, dzięki czemu unikniesz kosztownych napraw i przywrócisz oryginalny wygląd swojego samochodu. Jednak w przypadku poważnych uszkodzeń karoserii samochodu doradzamy kontakt z warsztatem, który prowadzi profesjonalne wyciąganie wgnieceń.

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z PDR lub posiadasz już wiedzę, ale mimo wszystko masz jakieś pytania albo wątpliwości - jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zadzwoń do nas w godzinach pracy naszego sklepu lub zadaj pytanie poprzez sms/e-mail, a odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 163 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-13
Realizacja zamówienia super.
2024-05-19
Super
pixel