Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Narzędzia do wyciągania wgnieceń metodą PDR

2023-04-14
Narzędzia do wyciągania wgnieceń metodą PDR

Wyciąganie wgnieceń karoserii metodą PDR - co to jest i dlaczego warto z niej skorzystać?

Przytrafiła Ci się stłuczka? Padał grad, a Twoje auto nie stało pod zadaszeniem i ucierpiało? A może podczas cofania nie zauważyłeś małego słupka? Jeżeli Twoje auto ma wgniecenia, warto zastanowić się nad metodą ich usunięcia. Metoda PDR, czyli Paintless Dent Removal, znana jest jako metoda bezinwazyjnego usuwania wgnieceń i to ona jest najczęstszym i bardzo dobrym wyborem. Pozwala ona na skuteczne usuwanie wgnieceń bez uszkodzenia lakieru. Jest to jeden z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów na ich likwidację. W tym artykule skupimy się na metodzie wyciągania wgnieceń, omawiając narzędzia, które są w niej wykorzystywane - puller PDR, mostek PDR i młotek bezwładnościowy. Jeżeli interesuje Cię również metoda wypychania wgnieceń - zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem.

Ważną kwestią jest również zakup narzędzi wysokiej jakości. W naszej ofercie znajdziesz narzędzia marki Super PDR, które są wytrzymałe i posłużą Ci na długi czas.

Mam wgniotkę! Co teraz?! - Zajrzyj do naszego pierwszego artykułu, w którym opowiemy Ci czym jest PDR, dla kogo i jakie wgniecenia możesz nim wyciągnąć.

Technika usuwania wgnieceń za pomocą pullera PDR

Puller PDR to narzędzie, które składa się z dwóch podpórek, głowicy z zaczepem na adapter oraz rączki. Jest to jedno z prostszych i często wybieranych narzędzi do usuwania wgnieceń karoserii.
Na wstępie warto zaznaczyć, że puller przeznaczony jest do pracy na powierzchniach płaskich, tak aby siła nacisku na nóżkach rozchodziła się równomiernie. Nie rekomendujemy korzystania z pullera na wszelkich łukach i zaobleniach takich jak słupek dachowy. W tych miejscach sugerujemy użycie młotka bezwładnościowego, o którym piszemy w dalszej części artykułu.

W jaki sposób likwidować uszkodzenia karoserii za pomocą pullera?

Aby usunąć wgniecenie należy przymocować plastikowy adapter (grzybek) do oczyszczonej i odtłuszczonej karoserii za pomocą kleju na gorąco i odczekać kilka minut aż klej się dobrze zwiąże. Następnie wsunąć adapter do głowicy pullera i przy pomocy uchwytu wykonywać pulsacyjne ruchy, aż wgniecenie się wyprostuje. Nóżki pullera powinny stabilnie opierać się o karoserię samochodu - w tym celu możesz wyregulować długość głowicy. W przypadku odklejenia się grzybka czynność można powtarzać aż do uzyskania zadawalającego efektu. Do usuwania kleju należy użyć specjalistycznego rozpuszczalnika pomagając sobie szpachelką bezpieczną dla lakieru.

Puller to doskonałe narzędzie do wyciągania małych wgnieceń karoserii samochodowych. Warto po niego sięgnąć w przypadku szkód powstałych na dachu, drzwiach czy masce.

Kiedy do wyciągania wgnieceń karoserii użyć mostka PDR?

Mostek PDR to narzędzie składające się z dwóch podstawek oraz przesuwnej głowicy. Warto po niego sięgnąć w przypadku naprawy wgnieceń małego lub średniego rozmiaru. Można nim wyciągnąć nieco większe wgniecenia niż pullerem, ponieważ posiada szerszy rozstaw nóżek, jednak praca z nim jest bardziej czasochłonna. W zestawie dołączone są specjalne adaptery do mostka oraz końcówka kompatybilna ze wszystkimi innymi grzybkami z naszej oferty. Narzędzia należy używać na powierzchniach płaskich, tak aby zapewnić dobre i równomierne podparcie dla nóżek.

Jak poprawnie korzystać z mostka PDR podczas usuwania wgniotek?

W pierwszej kolejności należy dobrze oczyścić miejsce karoserii z którym chcemy pracować. Za pomocą specjalistycznego kleju nakleić adapter dopasowany do rozmiaru oraz kształtu wgłębienia. Jeżeli wybierzesz grzybek na gwincie należy go przykręcić do mostka, odczekując chwilę po przyklejeniu grzybka do blachy, aby klej zdążył dobrze związać. Możesz skorzystać również z uniwersalnej końcówki i użyć dowolnego grzybka z naszych zestawów. Należy wówczas dobrać i przykleić adapter za pomocą kleju na gorąco, a następnie po wyschnięciu umieścić go w uchwycie na głowicy. Po zamocowaniu grzybka w mostku należy z wyczuciem obracać pokrętłem wyciągając głowicę ku górze, kontrolując efekt naprawy wgniecenia. Tak jak przy każdej metodzie klejowej należy się go pozbyć za pomocą specjalnego rozpuszczalnika.

W jakich sytuacjach do usuwania wgnieceń warto użyć młotka bezwładnościowego?

Do usuwania średniej wielkości wgnieceń karoserii wykorzystuje się najczęściej młotek bezwładnościowy. Jest on narzędziem najbardziej uniwersalnym i poradzi sobie z większością wgnieceń. Należy się z nim obchodzić z wyczuciem, aby podczas wyciągania wgniecenia nie wyciągnąć blachy na mocno. Podczas wyciągania większego wgniecenia sugerujemy, aby wyciągać je stopniowo zaczynając od brzegów, powoli kierując się ku środkowi wgniotki.

W jaki sposób wykorzystać do naprawienia karoserii młotek bezwładnościowy?

Przy metodzie klejowej pracę zaczyna się zawsze od tej samej czynności, czyli dokładnego oczyszczenia karoserii. Do klejenia adapterów użyj specjalistycznego kleju termotopliwego PDR. Po naklejeniu odczekaj chwilę, żeby klej dobrze zastygł. Dopasuj adaptery wielkością i kształtem do wyciąganego wgniecenia i jeżeli to większa wgniotka zacznij od wyciągania blachy od brzegów i kieruj się ku środkowi stopniowo usuwając wgniecenia. W ten sposób pozbędziesz się nierówności w najbardziej precyzyjnym stopniu.
Po naklejeniu grzybków umieść je w głowicy młotka. Jedną ręką trzymaj młotek za uchwyt w kształcie litery "T", a drugą chwyć za ruchomą część rękojeści. Uderzaj ruchomą częścią w ogranicznik w górnej części, tak jakbyś chciał energicznie przyciągnąć ją do siebie. Dopasuj siłę oraz prędkość uderzeń do głębokości wgięcia. W razie odklejenia się adaptera powtórz czynność od początku aż do osiągnięcia zadawalających efektów. Resztę kleju usuń za pomocą specjalistycznego rozpuszczalnika.

Co jeszcze będzie przydatne w trakcie wyciągania wgniotek narzędziami PDR?

Aby jak najbardziej usprawnić swoją pracę oraz osiągnąć maksymalny efekt warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria. W tym miejscu wymienimy te, które w naszej opinii są niezbędne.

Czy warto skorzystać z opcji zakupu całego zestawu PDR?

Kupując jednorazowo kilkuelementowy zestaw narzędzi do wyciągania wgniotek karoserii zaoszczędzisz pieniądze oraz zapewnisz sobie wszystko czego potrzebujesz do profesjonalnej pracy. Zestaw PDR doskonale sprawdzi się dla osoby początkującej, która nie posiada jeszcze zbyt wielu narzędzi lub dla osoby, która chciałaby uzupełnić swój warsztat.
W skład zestawu PDR wchodzą markowe narzędzia Super PDR, które cechuje wysoka jakość i wytrzymałość. Decydując się na duży zestaw zyskujesz narzędzia do kompletnego usuwania niewielkich wgnieceń oraz średniej wielkości wgniotek z karoserii samochodu.
Dzięki dostępności zestawu końcówek różnej wielkości możesz dopasować adaptery do różnych wgłębień, a rozpuszczalnik znajdujący się w zestawie pozwoli na bezpieczne dla lakieru usunięcie pozostałości kleju.

Podsumowując wieloelementowy zestaw do usuwania wgnieceń zawiera wszystko co niezbędne aby rozpocząć przygodę z PDR. Warto zainwestować w oryginalny zestaw PDR, ponieważ niezawodny posłuży na długi czas.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 163 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Super
2024-05-06
Bardzo miła kartka od pani Asi. Robi to robotę, sprzęt ok, dobrze wszystko opisane wszystko ok. Polecam
pixel